(0442) 343 43 55

Bireysel Kognitif Çalışmaları

BİLİŞSEL EGZERSİZLER

Neredeyse hepimiz, beynimizi daha etkin kullanabilmenin ve daha zeki olabilmenin yollarını ararız; ne kadar zeki olursak olalım.

Beyin egzersizleriyle ilgili yapılan araştırmalarda, günde 10 dakika ila 20 dakika arasında bilişsel egzersizler yapmak bireylerin öğrenme becerisinin arttırdığını ve okuduğunu anlama kabiliyetinin geliştirdiğini gözlemlenmiştir.

Egzersiz beyni yüzde 90 geliştirir

Yiyecekler yüzde 10, beyin jimnastiği ise beynin gelişiminde yüzde 90 etkilidir. Ne kadar çok telefon numarası ezberlerseniz, muhakemeye dayalı oyunlardaki başarınız da o derece artar. Gazete ve roman okumak da IQ’nuzu artırmaz ama hatırlama merkezleri arasındaki bağlantılarınızı güçlenir. Böylece beyniniz yaşlanmaz. Örneğin; liseyi bitirdikten sonra hiç kitap okumayan bir kişi, yıllar sonra kitap okumaya kalkarsa, okuduğunu anlayamaz. Beyne sürekli yük yükleyip, beyin jimnastiği yaptırmamız lazım.

Akademimizde bireylere öğrenme türlerine ve yaş seviyelerine göre sayısızca bilişsel etkinlikler zorluk düzeyine göre düzenlenmektedir. Sudoku, kelime avları , bulmacalar, zeka soruları ve vb. bilişsel etkinliklerimiz  vazgeçilmezlerimizdendir. Hem odaklanmayı artırıyoruz hem beyni dinlendiriyoruz. Egzersizler ile yapabilme ve işleme çoklu açıdan bakabilme becerisi kazandırarak duyusal anlamda da ‘ben yapabilirim’ güveniyle bütüncül gelişim kazandırıyoruz.

Öğrencilerimizin, bu etkinlik perspektifinde edindikleri mantık, sağduyu, kurgulama, bakış açısı, eleştirel düşünme ve odaklanma deneyimlerini gelecek yaşantılarına  yansıtacaklarına  olan inancımız deneyimlerimizdendir.

 

BEYNE DOĞRU BİR YOLCULUK

Beyin insan bedeninde bulunan en karmaşık organ ve muhtemelen insanoğlunun karşılaştığı en karmaşık sistemdir. Beyinlerimizde birbirlerine sürekli sinyaller milyarlarca nöron vardır ve bu ‘’ sinyalleşme’’ bizim zihinlerimizi oluşturur. Modern beyin tarama teknolojileri sayesinde günümüzde beynin yapısını çok detaylı bir şekilde biliyoruz.

   

 BEYİN NE YAPAR?

Beyin nöronlarda elektriksel sinyaller oluşturacak şekilde duyu organlarından sürekli bir bilgi akımı alır. Beynin ilk yaptığı şey bilginin dikkat gerektirip gerektirmediğine karar vermektir. Bilgi alakasızsa ya da her şeyin aynı olduğunu onaylıyorlarsa ortadan kaybolmasına izin verilir ve biz onun farkında olmayız. Ama eğer yeni veya önemliyse, beyin sinyalleri güçlendirerek onların farklı bölgelerde temsil edilmelerini sağlar. Eğer bu aktivite yeteri kadar uzun süre devam ettirilirse bilinçli deneyimle sonuçlanacaktır. Bazı durumlarda düşünceler bir adım ileriye götürülür ve beyin kasların kasılmaları için sinyaller göndererek bedene düşüncelere göre davranmalarını emreder.

 

      ‘’ Anlık deneyimlerimizin çoğu unutulur, yine de onların küçük bir kısmı bellekte anı olarak kodlanır. Bir olayı hatırladığımızda, özgün deneyimi gerçekleştiren nöronlar yeniden aktivite olur. Yine de hatıralar geçmişin tekrarı değil, onun yeniden inşa edilmiş halidir. Belleğin birincil amacı şimdiki eylemlerimize rehberlik etmektir ve bunu etkin bir biçimde yapmak için genelde bir şekilde kullanışlı olanları saklarız. Geçmişin geri çağrılması bu nedenle seçici ve güvenilmezdir.’’

 

BEYNİ GENÇ TUTMAK

Beynin yaşlanmasına dair yeni araştırmalar düzenli egzersizler gibi yaşam biçimi etkenleriyle zayıflama oranın yavaşlatılabileceğini gösteriyor. Çalışan ( işleyen ) beyin aktifliğini her daim korur.

Beyin gücümüzü arttırmak, stratejik ve pratik düşünmek aslında sandığımızdan daha kolay. Sağlıklı besinler tüketmek, egzersiz yapmak, yeni alışkanlıklar edinmek, düzenli uyumak vb. birçok küçük değişiklik ile zehir gibi bir zekâya sahip olursunuz.

     Akademimizde bireylere ihtiyaç alanları yani geliştirilme duyulan gereklilik doğrultusunda özel tasarlanmış programlarımız mevcuttur. Beyin gelişimi her yaşta bireyin ihtiyacıdır. Daha zeki mi, daha işlevsel mi? İnsan yaşamının her anında hızla artan bilgiye ve tahriklere maruz kalmakta. Duyularımızla edindiğimiz her bilgi biz farkında olmadan büyük bir işlem sonucu yerini alır ve gereken zamanda kullanılır. Her bilgi edinme ve kullanma süreci aynı düzeyde gerçekleşmeyebilir.

    Bu yüzden insan beyni kontrol altına alınmaya ihtiyaç duyar ve istemli çalışmalar neticesinde mevcut potansiyelini artırarak daha işlevsel hale gelir.

      Gerek akıl oyunlarımız, gerek profesyonel programlarımız ( neurofeedback ) ve bilişsel egzersizlerimizle çocuk ve yetişkin herkese dinamik beyin için beyin antrenörlüğü yapmaktayız.

 

‘’BEYİN GÜCÜ FARKINDALIĞI İLE HER BEYİN EŞSİZDİR. BÜTÜN ÖĞRENMELER BEYİN TEMELLİDİR.’’

Öyleyse beyninize DİKKAT edelim.